Kom och jobba hos oss i en vacker och målmedveten stad. Sundsvalls församling har en bred verksamhet och ett livfullt och välbesökt gudstjänstliv. Vi har två större kyrkor, Gustav Adolfs kyrka, som är Sundsvalls stads landmärke, och Skönsmons kyrka. Därtill kommer två skärgårdskapell och gravkapell. Som vår medarbetare blir du del av en väl fungerande verksamhet som kommer att ingå i det kommande Medelpads södra pastorat.

Vi söker en arbetsledande komminister

Bli arbetsledande komminister i en vacker och målmedveten stad. Sundsvalls församling har en bred verksamhet och ett livfullt och välbesökt gudstjänstliv. Vi har två större kyrkor, Gustav Adolfs kyrka, som är Sundsvalls stads landmärke, och Skönsmons kyrka. Därtill kommer två skärgårdskapell och gravkapell. Som arbetsledande komminister kommer du in i en väl fungerande verksamhet som kommer att ingå i det kommande Medelpads södra pastorat.

Här finns en öppen gemenskap som möter människor där de är och erbjuder ett sammanhang att reflektera och växa i sin kristna tro. Församlingen har ca 16.500 medlemmar och ca 50 tillsvidareanställda som brinner för sitt uppdrag. Vi månar om en god arbetsmiljö och genomtänkt personalvård. Församlingens 8 präster erbjuder ett dynamiskt kollegialt sammanhang för teologiskt utbyte, stöd och inspiration. Vi samordnar arbetslagets kompetenser i arbetsgrupperna Gudstjänst, Undervisning & Diakoni, Service, Kansli, Kyrkogård och Fastighet i vår breda verksamhet.

Vi söker nu en arbetsledande komminister på heltid. Du leder och utvecklar verksamhet och personal i arbetsgruppen Gudstjänst. Där ingår präster, kyrkomusiker och kyrkvaktmästare och fokus är vår pastorala kärnverksamhet, gudstjänstlivet och de kyrkliga handlingarna. Du är också arbetsledare för de präster som verkar i sjukhuskyrka och universitetskyrka. Den vi söker kommer även att ha en självklar del i församlingens arbete med gudstjänster och kyrkliga handlingar.

Vi söker dig som har:

  • Lätt att skapa kontakter och underhålla relationer.
  • God social kompetens och samarbetsförmåga.
  • Förmågan att leda och motivera andra och samordna verksamhet.
  • Lätt för att skapa struktur och planerar, organiserar och prioriterar arbetet på ett effektivt sätt.
  • Körkort och tillgång till egen bil.

Det är meriterande om du har arbetsledarerfarenhet och utbildning inom ledarskap, arbetsrätt och/eller organisation. Som präst är du tydligt förankrad i din tro och vill bidra till att sprida hopp och glädje.

Tillträde enligt överenskommelse.

Välkommen med din ansökan senast 2023-02-15. Svara på några frågor i ansökningsformuläret samt ladda upp CV och personligt brev. Urval och intervjuer görs löpande så vänta inte med din ansökan.

Upplysningar om tjänsten

Vikarierande Kyrkoherde Lovisa Schmidt 073-27 10 114, lovisa.schmidt@svenskakyrkan.se 

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Sundsvall
Län Västernorrlands län
Land Sverige
Referensnummer 2023/1
Kontakt

Lovisa Schmidt, 073-2710 114

Publicerat 2023-01-09
Sista ansökningsdag 2023-02-15
LIKNANDE JOBB

Komminister med...


Mer info
& Ansökan
Västerås stift

Komminister i...


Mer info
& Ansökan
Göteborgs stift

Komminister till...


Mer info
& Ansökan
Växjö stift

Komminister 100%


Mer info
& Ansökan
Lunds stift

Nu söker vi en...


Mer info
& Ansökan
Linköpings stift

Vi söker ny komminister


Mer info
& Ansökan
Strängnäs stift

Komminister


Mer info
& Ansökan
Växjö stift

Komminister


Mer info
& Ansökan
Linköpings stift

Två komministertjänster


Mer info
& Ansökan
Karlstads stift