Lundby församling ligger på Hisingen i Göteborg. Här blandas människor som är hisingsbor sedan flera generationer med människor från andra delar av Sverige och med nya svenskar; alla bär med sig sina kulturer, religioner och språk. Det byggs nya storstadsmiljöer, inflyttningen är omfattande, och skillnaderna i socioekonomiska förutsättningar är stor. Denna mångfald återspeglas i församlingens verksamhet, när vi arbetar för att skapa synliga, attraktiva och öppna mötesplatser, där människor kan möta sig själva, möta andra och möta Gud. Hos oss har såväl hbtqi- och integrationsperspektiven som andra samhällsfrågor en självklar plats. Församlingen har cirka 60 anställda fördelade på sex arbetslag. Ett av dessa är Ungdomsteamet, som ansvarar för hela församlingens arbete med ungdomar i åldern 14–25 år. Teamet består av en präst och fyra pedagoger, varav en är chef. Arbetet utgår från församlingshemmet vid Lundby gamla kyrka, men bedrivs på flera platser i församlingen.

Församlingspedagog 100%

Nu söker vi dig som bli en av fem medarbetare i vårt ungdomsteam och som vill vara den som särskilt arbetar med och ansvarar för konfirmandarbetet. Är det du? Läs mer om tjänsten och sök senast 2 september.

Om tjänsten

Du kommer – precis som övriga medarbetare i teamet – att arbeta för och med församlingens ungdomar. Detta innebär att du kommer att arbeta med ungdomsgrupper och konfirmandgrupper, du kommer att göra skolbesök på församlingens högstadieskolor och du kommer att finnas med på flera av de läger och resor som vi gör med ungdomarna. 

I din tjänst kommer du att ha ett särskilt samordningsansvar för församlingens konfirmandarbete. Det innebär bland annat att se till att kursplanen och konfirmandhandlingsplan uppdateras och används, att sammanställa information till inbjudan och att hantera administration i samband med anmälningar. Du ansvarar också för att ta fram underlag för budget och verksamhetsplan. Detta sker oftast i samarbete med övriga medarbetare i ungdomsteamet, men det är du som driver arbetet och har huvudansvaret.

Arbetet handlar till stor del om att förvalta de traditioner som bär och fungerar, men också om att utveckla verksamheten och göra den relevant och attraktiv för de som är unga här och nu. Här kan du läsa mer om de grupper vi bjuder in till 2024/2025.

I församlingen finns många ideella medarbetare, där våra unga ideella är en stor och viktig grupp. Du kommer därför att ha ett nära samarbete med ungdomsteamets församlingspedagog som arbetar med unga ideella.

Helg och kvällstjänstgöring ingår i tjänsten, arbetstiden är reglerad, oftast i 16-veckorsschema, så du har möjlighet att kombinera arbete och fritid.

Om dig

För att lyckas med uppdraget tror vi att du...

…är utbildad församlingspedagog, med erfarenhet och intresse för konfirmander och av att arbeta med konfirmandverksamhet.
…är förankrad i Svenska kyrkans liv och tradition, samt delar Lundby församlings värdegrund.
…är en trygg person, som är beredd att vara vuxen i mötet med ungdomar och som tar dem på allvar.
…är bekväm med att jobba i team, men trivs även med att jobba självständigt.
…är en god administratör, som är trygg med att använda digitala verktyg och system, t.ex. Microsoft 365 och sociala medier.

Meriterande är också…

…körkort.
…erfarenhet av arbete i mångkulturella miljöer.
…intresse av, och kunskap i, teologi.

Vid tillsättandet läggs stor vikt vid personlig lämplighet.

Läs gärna mer om vår församling i församlingsinstruktionen och på hemsidan. Varmt välkommen med din ansökan!

Arbetstid/Varaktighet/Lön

Heltid/Tillsvidare/Månadslön

Ansökan

Sista ansökningsdag: 2 september 2024
Mejla din ansökan till: lundby.forsamling@svenskakyrkan.se
Märk ansökan med: Ansökan Församlingspedagog dnr. F 2024-0333

Tillträde

Enligt överenskommelse. 

Kontaktperson

Andreas Gertonsson
församlingspedagog och chef för ungdomsteamet
Tfn: 073–773 89 47
E-post: andreas.gertonsson@svenskakyrkan.se
(ej vecka 29–30 eller 33–34)

Fackliga kontaktpersoner

Sveriges lärare: Stefan Lindblom
Tfn: 072–247 31 60
E-post: stefan.lindblom@svenskakyrkan.se

Vision: Lars Svernling
Tfn: 0523–66 84 10
E-post: lars.svernling@svenskakyrkan.se

KyrkA: Ammi Jonsson
Tfn: 073–852 03 74
E-post: ammi.jonsson@kyrka.se

Vi undanber oss vänligt all försäljning av ytterligare jobbannonser och/eller rekryteringstjänster.

Här kan du läsa om hur Lundby församling behandlar personuppgifter i samband med jobbansökan

LIKNANDE JOBB

Vi söker en pedagog, 50%


Mer info
& Ansökan
Lunds stift

Vi söker pedagog 75%


Mer info
& Ansökan
Luleå stift

Församlingspedagog 100%


Mer info
& Ansökan
Stockholms stift

Församlingspedagog...


Mer info
& Ansökan
Skara stift

Församlingspedagog (100%)


Mer info
& Ansökan
Karlstads stift

Vikariat...


Mer info
& Ansökan
Stockholms stift

Församlingspedagog


Mer info
& Ansökan
Härnösands stift